سلسه سخنرانیهای اردوی فرهنگی دانشجویی ایسار- مشهد (بهمن ماه 1388 ) -4

آقای دکتر محمود دوستی

                                        بسم الله الرّحمن الرّحیم
وَالعَصر ان الانسان لفی خسر الاالذین امنوا و عملوا الصالحات وتواصوا با لحق  و تواصوا بالصبر

ضمن عرض سلام خدمت همه اساتید و دانشجویان و همکارانی که از مدت های مدیدی است که برای اردو زحمت می کشند زیارت های همه شما هم قبول و امیدوارم بتوانید در این مدت کوتاه یک جلای روح داشته باشید فرصت ها در جوانی واقعاً غنیمت است .

در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبری است

 ورنه هر گبری به پیری می شود پرهیزکار

می خواستم از عزیزانی که مسئول در جهاد هستند این جمله را سرلوحه کار خود قرار دهند: " دوست بداریم تا دوستمان بدارند" یکی از بزرگترین رسالت ها این است که انسان آنقدر زیبا شودکه چه بخواهد و چه نخواهد جذبه داشته باشد . متاسفانه خیلی از ماها که میخواهیم کار فرهنگی کنیم چهره و عملکرد فرهنگی نداریم لذا کارهای فرهنگی معطل می ماند . جمله دیگر اینکه دوستی را دوست بدارید هرکسی دوستی را دوست بدارد سعادت دنیا و آخرت را با خود دارد. آنچه که به عنوان واقعیت های زندگی است این است: به اندازه ای که دلهای مردم را تسخیر کنید مردم را اسیر خود کرده اید . خیلی ها مردم را به زور اسیر می کنند . وجودتان باید مانند گلی زیبا باشد نه گلی مصنوعی . به هر حال کار فرهنگی کار مشکل و غصه خوری است و آهسته پیش می رود . ما باید همیشه به خوبها بها بدهیم بدها را رها کنیم تا خودشان به سوی خوبی بروند.
قرض الحسنه خیر کثیر است و کارهای فرهنگی خیرش در آن است که به صورت گروهی انجام شود.برخی افراد فکر می کنند کار فرهنگی مانند نخی است که در خمره رنگ بزنید و رنگ بگیرد درصورتیکه صبر و زمان زیادی نیاز دارد . جوانان، بدانید که کار فرهنگی زمان بر است .
2سال پیش در جلسه هیئت امنای صندوق درباره گزارش کار و پیشرفت کار صحبت می کردیم .این صندوق نطفه اش در اتاق ما در دانشگاه با آقای مطلبی و دانشجویان دیگر شکل گرفت. از عزیزان خیر خواهش می کنم بدانند که کمک فقط مالی نیست. گاهی اوقات انفاق می کنیم اما آنقدر بد برخورد می کنیم که آن انفاق از بین می رود. یک نگاه محبت آمیز، یک گره از مشکل کسی باز کردن انفاق است. فقط مسائل مالی نیست. امروز خیلی از انسانها تشنه محبت هستند. جامعه ما حسنات کم دارد و آنچه که امروز باعث فقر اقتصادی می باشد، فقر فرهنگی است و انسانهایی داریم که با بی پولی آنقدر عزت نفس دارند و انسانهایی هستند که با ثروت فراوان آنقدر ذلیل هستند که پیش هر کسی سرخم می کنند. خیلی از بچه های خانواده های متوسط و پایین آنقدر برای جامعه افتخار آفریدند. خیرات زیبایی ها و خوبی ها باید رواج پیدا کند . اگر می توانیم، برای دانشجو کار ایجاد کنیم. گاهی اوقات پول دادن انسان را به انحراف می برد به اندازه نیم ساعت کار بدهیم که به اندازه 50 ساعت پول دادن ارزش دارد چون دانشجو احساس می کند خودش پول بدست می آورد و این خیر کثیر است .امروزه همه به فکر صندوق هستند ولی هیچ کس فکر نمی کند که چرا ما باید این همه صندوق داشته باشیم. من به مسئولین دانشگاه گفتم به شما عزیزان هم می گویم اگر یک دفتر کاریابی برای دانشجویان فراهم شود که دانشجو با حداقل زمان بتواند پول دربیاورد احساس می کند که این پول برای خودش است، عزت نفس را رواج می دهیم.
در هر دانشگاه تعدادی از اساتید هستند که وجودشان خیر است هم از لحاظ علمی و هم از این لحاظ که بچه ها به آنها اعتماد دارند. آنها را شناسایی کنید و خیر جذب کنید و بخواهید که تشویق به خیرات کنند، در جلسات اساتید گروه ها در دانشگاه افراد را تشویق کنند و اما حرف اصلی ما با دانشجویان این است که از دانشجویانی که آمدند تشکر می کنیم و می خواهم از امروز که برمی گردند در دانشگاه با اساتیدی که بچه ها به آن اعتماد دارند ارتباط برقرار کنند و موج فرهنگی برقرار کنند . خیلی ها این صندوقها را نمی شناسند شما به آنها معرفی کنید صندوق را.
برای همه شما آرزوی موفقیت می کنم و از خدا تشکر می کنم که به من توفیق داد تا در بین شما عزیزان باشم و از همه شما التماس دعا دارم .

 

/ 0 نظر / 30 بازدید